Płynność dzięki spekulantom

Płynność dzięki spekulantom

Termin spekulant miał dawniej mocno pejoratywne znaczenie i bliżej mu było do słówka obraźliwego, niż terminu ekonomicznego. Dziś o spekulantów stawia się często w pozytywnym świetle, przypisując ich działaniom pozytywne efekty, takie jak zwiększenie płynności rynku. Kim jednak tak właściwie są spekulanci i w jaki sposób działają?

Spekulant, ujmując rzecz ogólnie, to osoba gracz, którego celem jest przede wszystkim własny zysk. W opozycji do spekulantów stoją gracze zabezpieczający pozycję, którzy starają się maksymalnie ograniczyć ryzyko walutowe.

Ryzyko na rynku walutowym może być sposobem na uzyskanie korzyścią zarówno z inwestycji krótko- jak i długoterminowych. Jedni spekulanci celują więc w szybkie transakcje, inni czekają na wyraźne, długotrwałe trendy.

Działania spekulantów wpływają pozytywnie na płynność rynku. Kursy walut są wygładzane, a widełki cenowe znacznie węższe. Dzięki temu rynek może się rozwijać. Cenne są nie tylko działania, ale także opinie spekulantów i, oczywiście, zainwestowany kapitał.

Mówiąc o spekulantach należy jednak pamiętać o różnorodności inwestorów, do których miano to pasuje. Inwestują oni kapitał o bardzo różnych wielkościach i przyjmują odmienne strategie.

W temacie spekulantów powtarza się często, że mają oni wpływ na przynajmniej 90% wartości obrotów na rynku wymiany walut. Wpływ ten objawia się m.in. poprzez ograniczenie kosztów transakcji oraz ryzyka kursowego, skoro rynek jest bardziej płynny. Są to więc efekty pozytywne z punktu widzenia graczy zabezpieczających. Obserwując spekulantów można też zmodyfikować własne działania na rynku, co pozwala na zmniejszenie ryzyka.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *