Konta walutowe to oszczędność?

Konta walutowe to oszczędność?

Każdy zainteresowany tematem walut, ich wymiany i zarabiania na banknotach emitowanych przez banki obcych krajów zetknął się z pewnością z pojęciem kont walutowych. Konta walutowe mogą być przydatne dla osób, które otrzymują wpływy w obcej walucie lub często opuszczają nasz kraj – w celach turystycznych lub zawodowych. Czy jednak jakikolwiek kontakt z obcą walutą jest wystarczającym powodem zakładania dedykowanego tej walucie konta? Niekoniecznie.p>

Konta walutowe mogą być bardzo opłacalnym, trafnym rozwiązaniem, ale mogą też stać się niepotrzebnym obciążeniem. Jeśli chcemy, by pensja, wynagrodzenie lub nasz własny wkład znajdował się na koncie tego rodzaju, powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, czy konto będzie przez nas wystarczająco często wykorzystywane. W odróżnieniu od kont złotówkowych, konta walutowe wiąże się często z dodatkowymi opłatami – za prowadzenie konta lub przelewy. Czasem bank stawia też inne wymagania, np. konieczność posiadania konta złotówkowego w tym samym banku, które musimy założyć „w pakiecie” z kontem walutowym.

Przyjmowanie i trzymanie obcej waluty na specjalnym koncie będzie dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy wpływy na konto będą regularne. Dobrym przykładem jest stała pensja w zagranicznej firmie lub duża liczba klientów poza granicami naszego kraju. W obu przypadkach jednak warto pamiętać także o tym, że osoba nadająca przelew z zagranicy będzie musiała ponieść dodatkowe koszty związane z przelewem międzynarodowym. Pracodawcy lub stałemu klientowi taka sytuacja może nie przypaść do gustu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *