Indeks Ifo i nastroje w Eurolandzie

Indeks Ifo i nastroje w Eurolandzie

Inwestorzy na całym świecie zwracają dużą uwagę na rynek europejski. To co dzieje się w Eurolandzie ma duże znaczenie dla gospodarki całego świata, a więc i dla handlarzy papierami wartościowymi czy grającymi na rynku forex. Wydarzenia makroekonomiczne w krajach Europy – zwłaszcza zachodniej – mają bardzo znaczący wpływ na nastroje inwestorów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tego typu wydarzenia mają wpływ równy lub w ogóle godny uwagi. Do mało ważnych wskaźników nie należy z pewnością Ifo, czyli indeks mierzący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.

Ifo opiera się o badania ankietowe, których podmiotem są niemieccy przedsiębiorcy. Kolejnym przedsiębiorcom zadawane jest to samo pytanie – jak oceniają aktualną sytuację gospodarczą oraz jakie są ich przewidywania na kolejne miesiące? Indeks Ifo jest jasny i łatwy do interpretacji, co pozwala inwestorom na podejmowanie trafnych decyzji.

Innym powodem istotności wskaźnika Ifo jest fakt, że odnosi się on do niemieckiej gospodarki, a więc najważniejszej gospodarki Eurolandu. Niemcy odgrywają rolę „lokomotywy” w europejskiej gospodarce. Nastroje inwestorów za naszą zachodnią granicą są więc szczególnie istotne.

Z drugiej strony trzeba jednak zauważyć, że wskaźnik Ifo, choć wciąż ważny, stopniowo traci na znaczeniu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *