Dane makroekonomiczne i notowania eurodolara

Dane makroekonomiczne i notowania eurodolara

Eurodolar to bardzo ważna para dla rynku wymiany walut. Wielu inwestorów bacznie obserwuje jej notowania, mając świadomość znaczenia eurodolara dla całego rynku. Prowadząc obserwacje warto pamiętać, że w związku z publikacjami makroekonomicznymi mamy w przypadku EUR/USD do czynienia z dwoma typami reakcji.

Jeśli z amerykańskiej gospodarki docierają dobre wieści, dolar się umacnia, jeśli wieści te są złe, dolar słabnie. W przypadku pierwszej z wymienionych reakcji, kurs EUR/USD zniżkuje, gdy dane dotyczące amerykańskiej gospodarki są pozytywne. Reakcja tego typu ma miejsce wtedy, gdy na rynku panuje spokój, a inwestorzy mogą kierować się danymi fundamentalnymi. Druga reakcja ma efekt zupełnie przeciwny do pierwszej i wiąże z niepewnością na rynku oraz lękiem inwestorów przez dużymi stratami. W takiej sytuacji inwestorzy starają się ograniczać ryzyko i minimalizować straty. Mamy wówczas do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem – słabe dane ze Stanów Zjednoczonych wpływają na mocniejszą pozycję dolara. Szczególnie dobrze zachowanie zaniepokojonych inwestorów było widoczne podczas największej fali światowego kryzysu finansowego. Wobec obaw o stan amerykańskiej, a w konsekwencji światowej gospodarki, inwestorzy lokowali pieniądze w stosunkowo bezpiecznym miejscu – amerykańskich papierach skarbowych. Napływ dużego kapitału spowodował umocnienie dolara.

Starając się przewidzieć zachowanie rynku wobec danych makroekonomicznych, warto pamiętać jednak, że jakiekolwiek schematy na rynku walutowym nie dają nigdy stuprocentowej pewności i co jakiś czas ulegają znaczącym zmianom.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *